fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Historia uprawnień budowlanych w Polsce

W tym artykule przyjrzymy się historii uprawień budowlanych w naszym kraju. Otóż sięgają one aż 1928 roku. Wówczas wydano Rozporządzenie związane z zabudowywaniem osiedli oraz obowiązku posiadania uprawnień budowlanych przez osoby pełniące główne funkcje w budownictwie. Istotnie od tego czasu sporo zmieniło się w tym zakresie (program z aktami na uprawnienia budowlane). Obecnie uprawnienia budowlane mają postać decyzji administracyjnej. Jest ona wydawana przez komisję kwalifikacyjną samorządu zawodowego inżynierów lub architektów.

Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Sesje egzaminacyjne na uprawnienia budowlane

Oczywiście, aby posiadać uprawnienia budowlane należy pozytywnie zdać egzamin państwowy. Sesje egzaminacyjne są organizowane dwa razy w roku przez izby . Jeżeli ktoś ubiega się o uprawienia w specjalności architektonicznej jest to Izba Architektów. Z kolei dla la innych specjalności Izba Inżynierów Budownictwa (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Należy pamiętać, iż uprawnienia mogą uzyskać osoby posiadające odpowiednie wykształcenie oraz praktykę określoną w przepisach praktyki zawodowej. Kandydaci powinni również pamiętać, że zawód inżyniera budownictwa jest jednym z zawodów zaufania publicznego.

Rodzaje specjalności na uprawnienia budowlane

Ważnym aspektem jest to, że egzaminy na ww. uprawienia przeprowadzane są w różnych specjalnościach. Wszystko zależy tutaj od wykształcenia oraz praktyki zawodowej kandydata (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). I tak można starać się o uprawnienia w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej drogowej. Jak również w inżynieryjnej mostowej, inżynieryjnej hydrotechnicznej, inżynieryjnej wyburzeniowej, instalacyjnej elektrycznej, instalacyjnej telekomunikacyjnej lub instalacyjnej sanitarnej.

Okazuje się, że niektóre specjalności cieszą się większym, a inne mniejszym zainteresowaniem. Najmniej popularna jest specjalność wyburzeniowa. Dzieje się tak dlatego, że uprawnienia do wyburzania obiektów budowlanych daje również specjalność konstrukcyjno-budowlana. Poza tym umożliwia ona nadzorowanie prac przy innych obiektach (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Którą specjalność wybrać?

Z pewnością powyższe pytanie stawia sobie wielu kandydatów. Ważnym aspektem jest jednak to, że każda ze specjalności jest ważna. Przede wszystkim każda z nich daje możliwość sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Posiadając uprawnienia budowlane w zależności od rodzaju oraz zakresu uprawnień można wykonywać pracę w wielu miejscach. Takie osoby mogą pracować w biurach projektowych, na budowach, w jednostkach samorządowych oraz w różnego rodzaju instytucjach naukowych.

Godnym uwagi jest fakt, że w Polsce uprawnienia budowlane posiada aż ponad 100 tysięcy osób (programy do uprawnień budowlanych). Połowa z nich specjalizuje się w budownictwie ogólnym, czyli posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlane.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com