fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Możemy śmiało stwierdzić, że polskie budownictwo jest już bardzo rozwinięte. W naszym kraju buduje się już nie tylko bloki mieszkalne, ale i inwestuje w budownictwo jednorodzinne, galerie, hale czy budynki użyteczności publicznej. Ważne, żeby jednak nad ilością mieć też kontrolę nad jakością, którą jest między innymi funkcjonalność w zabudowie. (testy uprawnienia architektoniczne)

Funkcjonalność w zabudowie – co bierze się pod uwagę?

Najbardziej rozwiniętym typem budownictwa w ostatnich latach jest zabudowa wielorodzinna. Deweloperzy tworzą coraz to nowe, mniej lub bardziej luksusowe osiedla, które oddają do użytku. Budynki, jak już wspomnieliśmy, powinny być jak najbardziej funkcjonalne, dlatego już na samym początku projektowania rozważa się ich cechy szczególne. Należą do nich między innymi usytuowanie, przeznaczenie i wymagania wynikające z miejsca i sąsiedztwa z innymi budynkami. Oczywiście oprócz swojej użyteczności, bloki i wieżowce powinny spełniać wszystkie niezbędne wymogi techniczne. (program z aktami na uprawnienia budowlane)

Funkcjonalność w zabudowie – wymogi techniczne

Zabudowa wielorodzinna powinna posiadać układ funkcjonalny, a ten z kolei powinien uwzględniać między innymi dopływ wody. Chodzi tutaj oczywiście o wodę do różnych celów: spożywczych, sanitarnych oraz przeciwpożarowych. Konieczne jest też wyposażenie w wodociągi i odpływ nieczystości oraz zaopatrzenie w miejsca do składowania śmieci i odpadów. Obowiązkowe jest też wyposażenie w inne instalacje: grzewczą, elektryczną, wentylacyjną (w tym przewody kominowe) oraz zabezpieczającą przed konsekwencjami wyładowań atmosferycznych. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Funkcjonalność w zabudowie – wyposażenie dodatkowe

Funkcjonalność przybiera także postać dodatkowego wyposażenia, na przykład poprzez przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. W takich sytuacjach potrzebne są nie tylko podjazdy dla wózków inwalidzkich, ale i specjalne windy, które taki wózek pomieszczą. Ułatwieniem dla mieszkańców wysokich budynków są też z pewnością dźwigi osobowe. W dzisiejszych czasach w budynkach umieszcza się już nawet i po dwie windy, aby w ten sposób w razie potrzeby załagodzić skutki awarii jednej z nich. Ilość dźwigów osobowych określają też wymogi dotyczące ilości mieszkańców, która może przypadać na jedną windę. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com