fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kim jest brukarz?

Osoba piastująca stanowisko brukarza zajmuje się brukowaniem, naprawą i rozbieraniem nawierzchni ulic. Są to głównie ulice, ale nie tylko. Można tu wyróżnić również skarpy, przejazdy, parkingi, place, chodniki i inne nawierzchnie zewnętrzne. Brukarz to zawód ściśle powiązany z branżą drogową.

Czynności pracy

Brukarz rozpoczyna swoją pracę od wyznaczenia dokładnego harmonogramu pracy. Możliwe jest to do wykonania na podstawie istniejącej dokumentacji, specyfikacji, wymagań klienta. Przed powzięciem kontaktu z brukarzem należy przygotować dokumentację/rysunki na podstawie której będzie on mógł pracować. Pozwala ona na przygotowanie zestawienia materiałów jakie będą niezbędne.

Brukarz wykonuje nawierzchni za pomocą różnego rodzaju materiałów:

  • cegła klinkierowa,
  • płyty kamienne
  • płyty betonowe,
  • kostka brukowa,
  • kostka kamienna.

Dobór materiału powinien uwzględniać kruchość, ścieralność, względy estetyczne. Często materiał zostaje już narzucony w projekcie, jednak warto aby brukarz z doświadczenia również mógł podpowiedzieć co warto wybrać układając daną nawierzchnię. Materiał należy odpowiednio składować. O tym brukarz powinien również pamiętać.

Po zaplanowaniu prac brukarz może przystąpić do rozpoczęcia robót docelowych. Z reguły zaczyna się od wyznaczenia miejsca, gdzie będzie układana nowa powierzchnia. Brukarz zaznacza takie miejsce za pomocą sznura obwiązanego wokół palików lub kamiennych bloków.  Po wyznaczeniu terenu należy przejść do niwelacji terenu. Jeśli jest to wymagane należy wykonać wykopy lub nasypy. Kolejno dokonuje się wymiany gruntu i ułożenia podsypki piaskowej. Wcześniej jednak należy zaznaczyć dokąd powinien sięgać poziom podsypki. Wykonuje się to przy wykorzystaniu krzyży niwelacyjnych i łat. Podsypki zagęszcza się przy wykorzystaniu zagęszczarek mechanicznych. Są to tzw. ubijaki, stopy lub zagęszczarki powierzchniowe. Napęd takich urządzeń jest z reguły spalinowy lub elektryczny.

Dopiero na tak przygotowane podłoże brukarz może położyć materiał wykończeniowy. Praca tę prowadzi się w sposób niezmechanizowany. Ważne, by elementy dobrze do siebie pasowały i były ułożone zgodnie ze sztuką budowlaną. Brukarz poziomuje całą powierzchnię podczas układania. W przypadku konieczności docięcia materiału używa tzw. gilotynek.

 

Uciążliwość pracy

Jakie ponadto umiejętności powinien posiadać brukarz? Musi on umieć dobrać mieszankę betonową jako podkład do danej nawierzchni. Ponadto musi wiedzieć w jaki sposób uzyskać odpowiednie spadki przy studzienkach kanalizacyjnych oraz jak je obrobić.

Praca brukarza jest ciężka i monotonna. Wymaga dobrej kondycji fizycznej, gdyż brukarz z reguły wykonuje swą pracę na kolanach nieprzerwanie przez kilka godzin.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com