fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W rzeczy samej bieżąca woda obok elektryczności jest dziś standardem. Współcześni ludzie nie wyobrażają sobie mieszkania w domu bez wody, co oczywiście jest zrozumiałe. Istotnie, brak wody wiąże się z wieloma utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Mycie się, pranie, zmywanie naczyń – te wszystkie czynności wykonujemy przecież przy użyciu wody bieżącej.

Sieci wodociągowe

Ze względu na udogodnienia, do których jesteśmy przyzwyczajeni takie kwestie, jak zapewnienie dostępu do sieci wodociągowych albo ujęcia wody pitnej opracowuje się już na etapie projektowania domu. Godnym uwagi jest fakt, że czasem możliwe jest ustanowienie własnego ujęcia świeżej wody pitnej. Jest to możliwe, jeżeli dysponujemy właściwym obszarem, na którym występują warstwy wodonośne (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Poza tym jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, którym leży na sercu ekologia i chcą żyć jak najbardziej naturalnie.

Prywatne ujęcie wody – studnia

Na pewno wiele osób chciałoby mieć studnia, z której można by czerpać wodę. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z podjęciem odpowiednich czynności formalnych (egzamin na uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem jest to, aby został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działki, gdzie chcielibyśmy wybudować studnię. Oczywiście na pozytywną decyzję miejscowego organu nadzoru budowlanego możemy liczyć wówczas , jeśli ww. plan nie zabrania wybudowania studni. Co więcej, jeżeli ze studni chce pobierać się wodę do głębokości maksymalnie 30 metrów, prace można rozpocząć od razu. Wynika to z tego, iż nie wymaga się tutaj zgłoszenia do nadzoru.

Pozwolenie na budowę studni

Przedstawione wcześniej informacje dotyczyły budowy studni, która nie wymaga zgłoszenia do nadzoru. Jednak, jeżeli chcemy czerpać wodę ze źródła przekraczającego 5 metrów sześciennych wydobycia na dobę, wówczas należy zgłosić to w miejscowej administracji architektoniczno-budowlanej. Poza tym wymaga się dołączenia dodatkowych dokumentów (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Są to mapka sytuacyjna planowanej lokalizacji studni. Jak również oświadczenie o zasadności prawa do dysponowania nieruchomością, czyli na przykład akt własności. Poza tym możemy pojawić się prośba o przedłożenie zgody współwłaściciela nieruchomości. Budowanie studni można rozpocząć, jeżeli do 30 dni roboczych od złożenia wniosku do urzędu nie zostanie wystosowany sprzeciw na jej budowę.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com