fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betoniarz – charakterystyka zawodu

Praca betoniarza jest ściśle związana z przemysłem budowlanym. Można wyróżnić kilka specjalności w tym zawodzie, takie jak: betoniarz melioracyjny, betoniarz drogowy i betoniarz prefabrykatów. Wiążą się one z wykonywaniem prac przy powstawaniu nowych budowli, mostów, dróg, linii kolejowych i innych budowli melioracyjnych i kanalizacyjnych.

Jakie zadania wykonuje?

Betoniarz melioracyjny wykonuje głównie konstrukcje monolityczne z betonu, izolacje tych konstrukcji, stopnie wodne, mosty, zapory, śluzy, rurociągi, studzienki kanalizacyjne. Ponadto obecny jest przy pracach specjalistycznych związanych z odwadnianiem skarp, dna kanałów, wykopów fundamentalnych, terenów pod zabudowę (np. domów mieszkalnych i dróg) a także terenów rolniczych (budowanie urządzeń do regulacji poziomu wody w rowach melioracyjnych).

Podstawowym zadaniem betoniarza drogowego jest wykonanie podbudowy: dróg komunikacji samochodowej, torowisk kolejowych, tramwajowych, placów, lotnisk. Zajmuje się również elementami wykończeniowymi budowli drogowych (układanie krawężników, chodników, podjazdów, stopni).

Betoniarz prefabrykatów wytwarza elementy, z których powstają przede wszystkim gotowe budowle, szlaki komunikacyjne. Efektem jego pracy są zatem: różne pustaki, stropy, płyty betonowe i lastrico, płytki chodnikowe, krawężniki, rury kanalizacyjne.

Podsumowanie

We wszystkich tych specjalnościach prace oparte są na rysunkach technicznych przygotowanych przez wykwalifikowanych projektantów obiektów. Wykonanie określonej mieszanki betonowej wymaga zastosowania różnych narzędzi i maszyn w zależności od warunków pracy i potrzeb. Czynność ta może być wykonywana ręcznie (np. rozrabianie w taczkach lub tzw. japonkach przy użyciu łopat) lub mechanicznie (różne rodzaje betoniarek elektrycznych). Na dużych budowach i w dużych firmach budowlanych wykorzystuje się nowoczesne linie produkcyjne, w których dozowanie poszczególnych składników mieszanki betonowej, mieszanie i wypełnianie form (dotyczy to wykonania prefabrykatów) odbywa się automatycznie przy pomocy komputerów. Wtedy rola betoniarza polega na zagwarantowaniu odpowiednich warunków procesu i kontroli produkcji. Inne narzędzia wykorzystywane w pracy betoniarza to: wibratory formująco-zagęszczające, prasy, zagęszczarki. W pracy betoniarz korzysta z różnych sposobów przyspieszających wiązanie i twardnienie betonu (naparzanie, elektro nagrzew), a także z nowoczesnych technologii polegających na zastosowaniu specjalnych domieszek uszlachetniających beton oraz plastyfikatorów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com