Azbest w budownictwie

Azbest w budownictwie

Azbest jest to nazwa handlowa włókien pochodzenia mineralnego, które występują w naturalnym środowisku. Charakteryzuje się dźwiękochłonnością termoizolacyjnością ogniotrwałością nierozciągliwością i odpornością na ściskanie. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku azbestu używało się w produkcji dachów. Dzięki temu, że nie był palny wykorzystywano go jako materiał izolacyjny i nie tylko. Znalazł bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie.

W związku z licznymi zmianami w prawie ze względu na zakaz stosowania azbestu komisja egzaminacyjna z uprawnień budowlanych chętnie sięga do tej tematyki. Sprawdź co jeszcze powinieneś umieć na egzamin na uprawnienia budowlane.

 

Azbest w budownictwie – badania

Przeprowadzone badania udowodniły że azbest jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pierwsze państwa zaczęły wprowadzać zakaz produkcji i użytku azbestu. Zakaz ten dotyczył oczywiście budownictwa ze względu na jego szkodliwość. Chorobotwórczymi włóknami azbestu są tak zwane włókna respirabilne, których nie możemy zaobserwować okiem. Ich średnica jest mniejsza od 3 µm, a długość większa od
5 µm. Poprzez wdychanie pyłu azbestu człowiek jest narażony na powstawanie różnych chorób. Wśród nich między innymi nowotworu złośliwego płuc oraz pylicy azbestowej, która doczekała się potocznej nazwy – azbestoza. W 2002r. Polska wprowadziła program usuwania azbestu na terytorium Polski który miał odbyć się w latach 2002-2008 i 2009-2032r. Jednym ze sposobów pozbywania się azbestu  jest zasypywanie ziemią w składowiskach z odpadami niebezpiecznymi.

Wykorzystanie azbestu

W dzisiejszym budownictwie mimo wszystko możemy jeszcze znaleźć wykorzystywany azbest. Eternit pewnego czasu był bardzo popularnym i dość tanim sposobem na pokrycie dachu. Mimo wszystko nadal spotyka się domostwa z takim pokryciem dachu.
Największe zagrożenie na szkodliwe działanie azbestu mieli Polacy którzy mieszkali w wschodniej części Polski, natomiast najmniejsze Polacy znajdujący się na zachodzie północno-wschodniej i południowo-wschodniej części Polski.

Portal GeoAzbest

Według GeoAzbest ilość wykorzystywanych wyrobów zawierających azbest najwięcej znajduje się między innymi w województwie mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim, natomiast najmniej miedzy innymi w województwie pomorskim, zachodnio-pomorskim oraz dolnośląskim.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.