fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Azbest w budownictwie

Wcześniej w budownictwie azbest był stosowany bardzo często jako materiał izolacyjny oraz przy pokryciu dachów. Ale po niektórych badaniach wykazało, że azbest jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Dlatego zaczęli go usuwać i wymieniać na materiały inne.

Dzisiaj w budownictwie azbest używają jako płyty faliste azbestowo-cementowe (eternit), płyty azbestowo-cementowe wykorzystywane w lekkich przegrodach warstwowych, pokrycia dachowe, w rurach wodno-kanalizacyjnych i ściekowych, w przewodach wentylacyjnych.

Azbest jest to nazwa handlowa włókien pochodzenia mineralnego, które występują w naturalnym środowisku. Charakteryzuje się dźwiękochłonnością termoizolacyjnością ogniotrwałością nierozciągliwością i odpornością na ściskanie. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku azbestu używało się w produkcji dachów. Dzięki temu, że nie był palny wykorzystywano go jako materiał izolacyjny i nie tylko. Znalazł bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie.

W związku z licznymi zmianami w prawie ze względu na zakaz stosowania azbestu komisja egzaminacyjna z uprawnień budowlanych chętnie sięga do tej tematyki. Sprawdź co jeszcze powinieneś umieć na egzamin na uprawnienia budowlane.

Jak należy usuwać azbest?

Demontażem wyrobów z azbestu zajmują się specjalne firmy. Więc nie trzeba samemu się tym zajmować, bo jest to bardzo niebezpieczne.

Przed rozpoczęciem usuwania azbestu teren tego obiektu musi zostać ogrodzony i oznakowany taśmami ostrzegawczymi.

Osoby, które wykonają tą pracę powinny mieć specjalne ubranie ochronne: maski na twarz, kombinezony, rękawice i pokrycia butów. Również te osoby nie powinny podczas robót palić papierosów, pić ani jeść.

Powierzchnie płyt azbestowych powinny być lekko wilgotne, aby pył azbestowy nie unosił się w powietrzu. Wykonawca musi kontrolować stężenie pyłu azbestu w powietrzu i jeśli okaże się ono za wysokie, to polewać materiały wodą.

Po usuwaniu płyty azbestowe delikatnie umieszczają w specjalne worki i ładują na ciężarówkę. Te płyty mogą być utylizowane jedynie na wyznaczonych składowiskach. Na składowiskach przysypywane są grubą warstwą gruntu aby nie rozprzestrzeniała się pył azbestowy.

Azbest w budownictwie – badania

Przeprowadzone badania udowodniły że azbest jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pierwsze państwa zaczęły wprowadzać zakaz produkcji i użytku azbestu. Zakaz ten dotyczył oczywiście budownictwa ze względu na jego szkodliwość. Chorobotwórczymi włóknami azbestu są tak zwane włókna respirabilne, których nie możemy zaobserwować okiem. Ich średnica jest mniejsza od 3 µm, a długość większa od
5 µm. Poprzez wdychanie pyłu azbestu człowiek jest narażony na powstawanie różnych chorób. Wśród nich między innymi nowotworu złośliwego płuc oraz pylicy azbestowej, która doczekała się potocznej nazwy – azbestoza. W 2002r. Polska wprowadziła program usuwania azbestu na terytorium Polski który miał odbyć się w latach 2002-2008 i 2009-2032r. Jednym ze sposobów pozbywania się azbestu  jest zasypywanie ziemią w składowiskach z odpadami niebezpiecznymi.

Wykorzystanie azbestu

W dzisiejszym budownictwie mimo wszystko możemy jeszcze znaleźć wykorzystywany azbest. Eternit pewnego czasu był bardzo popularnym i dość tanim sposobem na pokrycie dachu. Mimo wszystko nadal spotyka się domostwa z takim pokryciem dachu.
Największe zagrożenie na szkodliwe działanie azbestu mieli Polacy którzy mieszkali w wschodniej części Polski, natomiast najmniejsze Polacy znajdujący się na zachodzie północno-wschodniej i południowo-wschodniej części Polski.

Portal GeoAzbest

Według GeoAzbest ilość wykorzystywanych wyrobów zawierających azbest najwięcej znajduje się między innymi w województwie mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim, natomiast najmniej miedzy innymi w województwie pomorskim, zachodnio-pomorskim oraz dolnośląskim.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com