fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Trwałość budynków

Trwałość budynku oznacza okres jego użytkowania. Projektant planując budowę obiektu z góry zakłada, zgodnie z obowiązującymi przepisami, czas  użyteczności budynku. Zależnie od przyjętej wielkości okresu użyteczności budynku stosuje się różne materiały i rozwiązania, a także różne jego wyposażenie.

trwałość budynków
trwałość budynków

 

Niszczenie budynków

Elementy budynku z czasem zużywają się, budynek się starzeje. Składa się na to zarówno niszczące działanie czynników atmosferycznych, jak i zniszczenia wynikające z przebiegu użytkowania budynku. Niszczące działanie środowiska na materiały, z których wykonano elementy budynku, nazywamy korozją. Przykładem korozji jest często spotykane rdzewienie stali, polegające na tworzeniu się tlenków żelaza. W budownictwie najczęściej spotykamy się z korozją atmosferyczną, powstawaniu której sprzyja nieprawidłowe zaprojektowanie lub wykonawstwo takich elementów jak gzymsy, attyki, cokoły, obróbki blacharskie powodujące szybkie niszczenie budynków wskutek działania opadów atmosferycznych i zmian temperatury.

 

Korozja materiałów

Wiele materiałów, szczególnie pochodzenia organicznego, ulega korozji biologicznej polegającej na gniciu lub niszczeniu materiałów, na przykład niszczenie drewna przez grzyb domowy. Istnieją jeszcze inne rodzaje korozji, jak na przykład elektryczna polegająca na rozkładaniu materiału przez przepływający prąd elektryczny lub mechaniczna powodująca wypłukiwanie spoiwa w sztucznych kamieniach przez przepływ wody. Zgodnie z przepisami, normami i ogólnobudowlaną wiedzą wszystkie zjawiska korozyjne są procesami naturalnymi. Staramy się chronić przed nimi elementy budynku poprzez prawidłowe wykonanie obiektu jako całości zgodnie z wiedzą techniczną wyniesioną między innymi z egzaminu na uprawnienia budowlane. Procesy niszczenia elementów budynku następują powoli. Niszczenie budynku nazywamy normalnym zużyciem.

 

Niszczenie elementów wyposażrnia obiektów

Wyposażenie i elementy wykończeniowe budynku zużywają się wcześniej, w związku z czym ulegają wymianie w czasie napraw i modernizacji budynku. Wybór materiałów do budowy danego obiektu zależy od przewidywanego okresu eksploatacji budynku. W związku z tym nie należy stosować materiałów o dużej trwałości do budynków tymczasowych lub klasy III. O trwałości budynku decydują: rozwiązanie konstrukcyjne, jakość wykonania, sposób użytkowania i konserwacji. Źle zaprojektowana konstrukcja, w której materiał jest przeciążony, szybko ulegnie zniszczeniu. Element z tego samego materiału obciążony właściwie będzie pracował przez długie lata. Nawet najmocniejszy i najdroższy materiał niestarannie wbudowany nie zapewni trwałości budowli. Właściwy sposób użytkowania jest niemniej istotny od sposobu zaprojektowania i wykonaniu budowli. Ciągła i staranna konserwacja przedłuża trwałość każdej budowli. Wiedza inżynierska oraz praktyka wykazują, że na trwałość budynku wpływają również takie zjawiska fizyczne, jak zmiany temperatury oraz drgania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com