fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Na egzaminie na uprawnienia budowlane w części ustnej pojawiają się pytania z prkatyki budoelanej. Jedno z nich dotyczy prac przygotowujących powierzchnie pod malowanie, a poniżej prezentujemy odpowiedź.

Przygotowanie powierzchni pod malowanie

Tynki uprzednio malowane powinny być oczyszczone ze starej farby oraz wykwitów i zacieków, odkurzone i umyte wodą. Po umyciu ścian powierzchnia nie powinna wykazywać śladów starej farby ani pyłu po uprzedniej powłoce. Ewentualne uszkodzenia tynków powinny być naprawiane za pomocą zapraw zalecanych przez producenta farb. Wilgotność tynków nie powinna przekraczać 4%. Elementy metalowe pozostające w ścianach powinny być zdemontowane, bądź w przypadku braku możliwości demontażu zabezpieczone antykorozyjnie.

malowanie
malowanie

 

Przygotowanie pomieszczenia

Czynności związane z przygotowaniem pomieszczenia do robót malarskich:

  • wyniesienie lub zabezpieczenie folią mebli oraz sprzętu,
  • zabezpieczenie kontaktów, krawędzi drzwi i okien, włączników światła za pomocą taśmy malarskiej,
  • dokładne zabezpieczenie folią malarską oraz papierem karbowanym całej podłogi w celu zapobieżenia przed przypadkowych zachlapaniem farbą,
  • usunięcie starych powłok malarskich, kurzu, pyłu, tłuszczu ze ścian oraz wykwitów i zacieków.

 

Reperacja pęknięć i ubytków tynków

Czynności związane z reperacją pęknięć i ubytków tynków:

  • poszerzenie pęknięć krawędzią szpachelką lub nożem,
  • zeskrobanie odstającego od podłoża fragmentu tynku,
  • odkurzenie rysy pędzlem, a następnie przetarcie go wilgotną gąbką,
  • wypełnienie rysy szpachlą akrylową za pomocą wąskiej, stalowej szpachelki wciskając dokładnie masę we wszystkie zakamarki oraz załamania uszkodzenia,
  • rozprowadzenie masy szeroką szpachelką tak, aby pokryć miejsce pęknięcia i fragment ściany wokół niego,
  • po wyschnięciu masy – szlifowanie ściany papierem ściernym o grubości zbliżonej do faktury ściany.

 

Szpachlowanie

Podłoże przeznaczone do szpachlowania musi być czyste i suche. Pierwszym krokiem szpachlowania jest zagruntowanie powierzchni podłoża w celu jego wzmocnienia, zwiększenia przyczepności mas szpachlowych oraz ujednolicenia chłonności podłoża. Zagruntowanie zapobiega również zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża, zapewniając w ten sposób prawidłowe warunki wysychania warstw nawierzchniowych.

Przed przystąpieniem do nakładania warstwy wyrównującej należy naprawić większe ubytki. Miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia należy dodatkowo zabezpieczyć narożnikami aluminiowymi. Montaż narożników należy rozpocząć od punktowego nałożenia masy szpachlowej, a następnie dociśnięciu w nią narożnika i wypoziomowaniu/wypionowaniu go.

Produkt przeznaczony do szpachlowania należy przygotować i aplikować na ścianę zgodnie z kartą techniczną. Po wyschnięciu szpachli ściany należy przeszlifować za pomocą packi z papierem ściernym lub siatką ścierną. W celu dokonania kontroli wykonanych prac należy skierować źródło światła równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc. Przeszlifowane podłoże bezwzględnie należy dokładnie odpylić.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com