fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów:

  • Paneli fotowoltaicznych (zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych)
  • Inwertera (falownika)
  • Liczników zużycia i produkcji energii
  • Akumulatora wraz z regulatorem ładowania
  • Okablowania
Instalacje fotowoltaiczne

Jak działa ogniwo fotowoltaiczne ?

Ogniwo fotowoltaiczne (inaczej ogniwo słoneczne) to urządzenie, które przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną. Proces ten nazywamy konwersją fotowoltaiczną. Główną składową fotoogniwa jest półprzewodnikowa płytka krzemowa tworząca złączę p-n (z ang. Positive-negative), wewnątrz której istnieje pole elektryczne (tzw. bariera potencjału). Kiedy na ogniwo pada promieniowanie słoneczne, światło jest pochłaniane przez krzem, a elektron zostaje wybity ze swojej pozycji, co tworzy parę nośników o przeciwnych ładunkach (dodatnią „dziurę” oraz ujemny elektron). Istniejące na płytce pole elektryczne rozdziela ładunki i w taki sposób powstaje różnica potencjałów, czyli znane wszystkim napięcie elektryczne. Należy pamiętać, że w wyniku zjawiska fotowoltaicznego powstaję prąd stały. Większość znanych nam urządzeń zasilana jest prądem zmiennym, dlatego w instalacji niezbędny jest inwerter.

Ogniwo słoneczne jest elementem półprzewodnikowym, tworzącym złącze typu p-n. Ogniwo fotowoltaiczne wytwarza prąd elektryczny. Jest on  spowodowany różnicą potencjałów, która jest konsekwencją ruchu ładunków. Promieniowanie słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne. Powoduje to powstanie sił elektromotorycznych. (uprawnienia architektoniczne)

Dlaczego ogniwa łączy się w panele?

Jedno ogniwo daję napięcie ok. 0,5V. Wartość ta jest zbyt niska, więc w celu jej zwiększenia ogniwa łączy się szeregowo w panele fotowoltaiczne, potocznie nazywane słonecznymi.

Jakie zasady powinniśmy poznać, aby zastosować instalację fotowoltaiczną?

Ilość wytwarzanego prądu (jego natężenie), jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego,

Sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność waha się w szerokim zakresie od kilku do ponad 20%. Warto oszacować ile energii potrzebujemy oraz sporządzić kosztorys.

Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach jest kosztowne i niepraktyczne. Oznacza to, że ilość produkowanej energii będzie się różnić w zależności od pory dnia, czy pory roku.

Już zaledwie 3% zacienienia może spowodować spadek wydajności instalacji, dlatego należy dokonać dokładnej analizy otoczenia.

Koszty instalacji zwracają się po ok. 10 latach, zatem jest to inwestycja długoterminowa i niepolecana osobą często przeprowadzającym się.

Jakie zasady powinniśmy poznać, aby zastosować instalację fotowoltaiczną?

Natężenie prądu elektrycznego (ilość energii), zależy od intensywności promieniowania słonecznego. Sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność można określić jako zakres. Waha się on w granicy kilku do ponad 20%. Warto oszacować ile energii potrzebujemy oraz sporządzić kosztorys. W panelach powstaje prąd stały, jednak większość urządzeń domowych wymaga prądu przemiennego. W tej sytuacji niezbędny jest zakup falownika.  Możliwe jest również magazynowanie energii elektrycznej. Jest to jednak drogie i niepraktyczne.

Jakie są zalety stosowania instalacji fotowoltaicznych?

Przede wszystkim ochrona środowiska oraz kwestie ekonomiczne. Korzystając z energii słonecznej stajemy się niezależni energetycznie, nie musimy martwić się o podwyżki cen energii elektrycznej, a przy okazji przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza.(testy uprawnienia budowlane)

Ciekawostka

Wbrew pozorom okres największej produkcji energii nie przypada latem. W Polsce przyjmuje się, że najlepszym miesiącem jest maj. Dlaczego? Panele fotowoltaiczne działają najsprawniej w temperaturze około 25 stopni. Okazuje się, że wyższa temperatura prowadzi do spadku mocy powiązanej z przegrzaniem paneli, a długotrwała praca w wysokiej temperaturze może prowadzić do spalenia ogniw fotowoltaicznych

Jakie są zalety stosowania instalacji fotowoltaicznych?

Z pewnością największą zaletą są kwestie ekologiczne. Panele nie mają żadnego negatywnego wpływu na otoczenie i są produkowane z surowców umożliwiających ponowne przetworzenie. Ponadto produkcja energii nie wymaga żadnego paliwa, wykorzystuje źródło niewyczerpalne jakim są promienie słoneczne. Instalacje fotowoltaiczne są także bardzo trwałe, przez pierwsze 20 lat powinny działać bez zarzutów, a po tym okresie im moc spadnie do około 90%.

Jeżeli zdecydujemy się na odnawialne źródło energii możemy też na nim zarobić.

Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych?

  1. Oszczędność: instalację fotowoltaiczne powinny przetrwać ok. 25-30 lat. Wybór produktów bardzo tanich, o niskiej jakości, wpłynie zarówno na trwałość jak i wydajność (o egzaminie na uprawnienia budowlane)
  2. Błędne oszacowanie ilości wyprodukowanej energii oraz zysków: w celu dobrania najbardziej optymalnej instalacji należy zwrócić uwagę na szereg elementów (np. średnie nasłonecznienie terenu, kąt montażu paneli i ich zacienienie, zasady rozliczania się z odbiorcą energii.) W celu uniknięcia błędów, warto jest zasięgnąć opinii niezależnego
  3. Źle przygotowany projekt: nieuwzględnienie takich elementów jak nośność dachu, czy wymiary budynku, mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami podczas instalacji, dlatego należy dopilnować, aby projekt wykonany był rzetelnie.
  4. Brak ubezpieczenia: instalacja fotowoltaiczna wiąże się z dużymi kosztami, warto więc zadbać o ubezpieczenie jej od wypadków

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com