Azbest w budownictwie

Azbest w budownictwie

Wcześniej w budownictwie azbest był stosowany bardzo często jako materiał izolacyjny oraz przy pokryciu dachów. Ale po niektórych badaniach wykazało, że azbest jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Dlatego zaczęli go usuwać i wymieniać na materiały inne.

Dzisiaj w budownictwie azbest używają jako płyty faliste azbestowo-cementowe (eternit), płyty

azbestowo-cementowe wykorzystywane w lekkich przegrodach warstwowych, pokrycia dachowe, w rurach wodno-kanalizacyjnych i ściekowych, w przewodach wentylacyjnych.

Jak należy usuwać azbest?

Demontażem wyrobów z azbestu zajmują się specjalne firmy. Więc nie trzeba samemu się tym zajmować, bo jest to bardzo niebezpieczne.

Przed rozpoczęciem usuwania azbestu teren tego obiektu musi zostać ogrodzony i oznakowany taśmami ostrzegawczymi.

Osoby, które wykonają tą pracę powinny mieć specjalne ubranie ochronne: maski na twarz, kombinezony, rękawice i pokrycia butów. Również te osoby nie powinny podczas robót palić papierosów, pić ani jeść.

Powierzchnie płyt azbestowych powinny być lekko wilgotne, aby pył azbestowy nie unosił się w powietrzu. Wykonawca musi kontrolować stężenie pyłu azbestu w powietrzu i jeśli okaże się ono za wysokie, to polewać materiały wodą.

Po usuwaniu płyty azbestowe delikatnie umieszczają w specjalne worki i ładują na ciężarówkę. Te płyty mogą być utylizowane jedynie na wyznaczonych składowiskach. Na składowiskach przysypywane są grubą warstwą gruntu aby nie rozprzestrzeniała się pył azbestowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *